Pokazywanie postów oznaczonych etykietą odwaga. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą odwaga. Pokaż wszystkie posty

17 kwi 2022

Drzewo kłamstw

Na powieść "Drzewo kłamstw" Frances Hardinge wpadłam w sklepie spożywczym, gdzie weszłam tylko po wodę, a wyszłam z książką, której mroczna okładka zapowiadała spotkanie z niejedną tajemnicą. Bohaterką tej wciągającej powieści jest Faith, która wraz z rodziną przeprowadza się na wyspę Vane. Jej ojciec Erasmus jest pastorem, a poza tym badaczem skamielin i ma wziąć udział w wykopaliskach prowadzonych na wyspie. Na miejscu okazuje się, że miejscowi nie są przyjaźnie usposobieni do nowej rodziny. Wkrótce ojciec Faith ginie w tajemniczych okolicznościach, a dziewczyna postanawia poznać prawdę o śmierci Erasmusa, ale też o właściwych przyczynach przybycia rodziny na wyspę. Prawda okazuje się szokująca, a droga do niej wyboista i pełna niebezpieczeństw... 

Frances Hardinge, Drzewo kłamstw, Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2017. 


"Drzewo kłamstw" to bardzo dobrze napisana i porywająca powieść o odwadze, trudnych wyborach i znaczeniu prawdy. Główna bohaterka mierzy się tu z ostracyzmem, konwenansami i staje naprzeciw silniejszych od niej, by zachować dobre imię swojego ojca. Polubiłam Faith - za jej niezależność w myśleniu, niepoddawanie się, niezgodę na świat urządzony przez mężczyzn. Za wybór trudnej drogi do prawdy, mimo osamotnienia.  
Frances Hardinge udało się stworzyć ciekawą opowieść z elementami realizmu magicznego, prowadzącą czytelnika do zaskakującego finału. 

8 kwi 2021

Milion drugich szans

"Bój się i działaj" Moniki Pryśko, autorki bloga Tekstualna, nie jest typowym poradnikiem, jakich pełno na półkach w księgarniach i bibliotekach. Właściwie chyba nawet trudno nazwać tę książkę poradnikiem. Autorka w bardzo przystępny sposób opowiada o swoim życiowym doświadczeniu i o swoich lękach, które w pewien sposób okazują się uniwersalnym doświadczeniem każdej kobiety.  Pisze: "moje życie to milion drugich szans dawanych samej sobie". Opowiada bardzo ciekawie i z czułym zrozumieniem, a wątki biograficzne przeplata wywiadami z kobietami, które się odważyły - sięgnąć po to o czym marzyły, być wierne sobie, przestać żyć pod dyktando innych. 

M. Pryśko, Bój się i działaj : jak znaleźć w sobie odwagę i sięgać po to, co ważne, Bielsko-Biała: wydawnictwo Pascal, 2021. 


Przyznam, że tytuł książki wzbudził pewne obawy - myślałam, że to kolejna pozycja z tzw. dobrymi radami w amerykańskim stylu. Byłam jednak pozytywnie zaskoczona. "Witam w świecie kobiet" - pisze autorka - "Jesteśmy mistrzyniami w obawianiu się tego, co fizycznie nie istnieje. A wszystko przez niedopracowane poczucie własnej wartości, przez zaniedbaną odwagę, by robić swoje". W książce autorka dzieli się swoją drogą do poczucia własnej wartości i zdobywania życiowych celów. 
Szczególnie ciekawy i rozwiewający moje obawy był wywiad z Magdaleną Juchniewicz - coachem osób wysoko wrażliwych, która hasło Moniki "przełożyła" na sposób działania wrażliwców, którzy muszą szukać "ukojenia, a nie miliona rzeczy, które wypada teraz zrobić". 
Ta książka nie zostawia czytelnika z poczuciem niedopasowania i brakiem siły do działania mimo zachęty, jak wiele pozycji nakłaniających do zmiany. Jest raczej jak wspierająca rozmowa z zaufaną przyjaciółką. Warto.