29 lip 2008

Hume i zdrowy stosunek....


... do własnego ciała, rzecz jasna. :) David Hume, który na starość bardzo przytył, płynął kiedyś statkiem przez kanał La Manche z pewną damą. Zaczął się sztorm.
- Na pewno zjedzą nas ryby - zażartował uczony.
- Ciekawe kogo zjedzą najpierw: pana czy mnie? - spytała dama.
- Obżartuchy rzucą się na mnie - odpowiedział Hume - ale smakosze będą wolały panią.

Czy, kiedy obserwujemy drzewa to jedno wydaje nam się piękniejsze od drugiego? Czy brzoza jest ładniejsza od dębu, tylko dlatego, że jest smuklejsza? Nie... Na świecie potrzebna jest różnorodność. Znakiem współczesnej cywilizacji jest jednak unifikacja. Trudno mi zrozumieć dążenie do współczesnego, szeroko lansowanego, kanonu piękna. Podobno tylko 8% kobiet na całym świecie może pochwalić się rozmiarem garderoby XS.

"Piękno nie jest właściwością samych rzeczy. Istnieje w umyśle, który je ogląda, a każdy umysł postrzega inne piękno."-pisał Hume. Może zatem warto przestać postrzegać piękno jako zestaw pewnych cech? Może piękno nie leży, jak nam się wydaje, w znikomej ilości tłuszczu i mięśni, gładkiej niemowlęcej wręcz skórze bez oznak upływu czasu, wiecznie jędrnym biuście i nieskazitelnej pupie? Czy dążenie do tego ideału nie czyni z nas niewolnic? Niewolnic przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego, oferującego drogie, nierzadko działające na zasadzie efektu placebo, a okupione cierpieniem zwierząt, specyfiki. Niewolnic mężczyzn, których za wszelką cenę chcemy zatrzymać, by nie odszedł do innej (młodszej), a od których nie wymagamy takich poświęceń dla urody, jak od samych siebie. Nie chcę zniewolenia. To, czego pragnę to być dobra. Dla siebie i swojego ciała.


PS Hume nie pojawił się w rozważaniach Młodej Bibliotekarki przypadkowo. W latach 1752-1757 był bibliotekarzem w Edynburgu. :)

1 komentarz:

Qavtan pisze...

Jacy jeszcze sławni nie odkryci byli Bibliotekarzami?
Wg mnie to kapitalny pomysł na podniesienie prestiżu bibliotekarzy!

W razie pomysłów w temacie zapraszam na:
http://www.bibliofil.fora.pl/hyde-park,12/wiedzieliscie-ze-wolter-byl-bibliotekarzem-pomysl,1068.html