23 gru 2019

Dzwonki, choinki i bibliotekarka

Bohaterką książki "Srebrne dzwonki" jest Cathrine - młoda bibliotekarka z Nowego Jorku. Cathrine "ukończyła anglistykę w College of New Rochelle, a potem zrobiła dyplom z bibliotekarstwa w Columbii. Większość kolegów z jej roku podjęła pracę w bibliotekach uniwersyteckich i publicznych". 
Jednak "Catherine Tierney pracowała jako bibliotekarka w prywatnej bibliotece należącej do Rheinbeck Corporation. Rheinbeckowie dorobili się fortuny w bankowości, a teraz powiększali ją handlem nieruchomościami; byli też filantropami wspierającymi edukację i sztukę. Biblioteka znajdowała się na pięćdziesiątym czwartym piętrze wieżowca korporacji, który stał przy zbiegu Piątej Alei i Pięćdziesiątej Dziewiątej Ulicy, dokładnie naprzeciwko Grand Army Plaza w Central Parku. Rheinbeck Tower był gotycki w stylu, z łukowymi oknami, pinaklami, przyporami, kwiatonami i gargulcami, wznosząc się sześćdziesiąt pięter w górę do ozdobnego szczytu. Ze wszystkich biur oraz biblioteki Catherine rozciągał się zadziwiający widok na park: osiemset czterdzieści trzy akry zielonego raju w samym środku miasta". 

L. Rice, Srebrne dzwonki, Katowice : Książnica, 2007. 

Biblioteka, której zbiory składają się głównie z cennych, pierwszych wydań, kolekcjonowanych przez rodzinę Rheinbeck'ów od pokoleń, zamykana jest o wpół do szóstej,  a do głównych obowiązków Cathrine należy znajdowanie w różnych publikacjach detali architektonicznych - kamiennych aniołów, lwów, demonów, czego efektem ma być nietypowy przewodnik  po Nowym Jorku. 
Cathrine straciła męża, dlatego każde Święta są dla niej trudne i budzą wiele wspomnień. W uporaniu się z żałobą pomaga jej najbliższa przyjaciółka. Bibliotekarka poznaje farmera z Nowej Szkocji, który handluje choinkami oraz samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Między bohaterami rodzi się uczucie. Jak to zazwyczaj bywa w tego typu powieściach zanim szczęśliwie padną sobie w ramiona muszą pokonać kilka życiowych zakrętów. 

Brak komentarzy: