7 lis 2021

Śmierć kierowniczki biblioteki

Na dachu poznańskiego Okrąglaka zostaje znalezione ciało profesor Małgorzaty Staroń-Matuszewskiej, znanej w środowisku naukowym badaczki różokrzyżowców oraz kierowniczki biblioteki w Ciążeniu, gdzie znajdują się największe w Europie zbiory literatury masońskiej. Masakryczna zbrodnia na uznanej naukowczyni wstrząsa miastem. Do śledztwa zostaje oddelegowany Roger Kalita, który wspólnie z prokurator Emilią Zalewską stara się rozwiązać zagadkę morderstwa. Okazuje się, że szanowana rodzina historyków Matuszewskich skrywa niejedną tajemnicę, a asystent pani profesor i bibliotekarz - Mikołaj Szreder również znajduje się w kręgu podejrzanych...

K. Marciszewska, Wiedźmy Himmlera, Gdynia : Novae Res, 

To zarys fabuły debiutanckiej powieści Katarzyny Marciszewskiej "Wiedźmy Himmlera". Debiut to bardzo udany. Przedstawione wątki zgrabnie łączą się we wciągającą całość. Przystępny język, ciekawi bohaterowie i interesujące tło historyczne spowodowały, że nie mogłam się od tej książki oderwać. Być może też dlatego, że akcja powieści dzieje się w Poznaniu, w którym przez wiele lat mieszkałam.  Oczywiście najbardziej interesowały mnie wątki związane z biblioteką, która nie jest literacką fikcją a istnieje naprawdę i którą to bibliotekę zapragnęłam odwiedzić. W pięknym pałacu, gdzie mieści się ta niezwykła biblioteka jest też dom pracy twórczej. 

Pałac biskupi w Ciążeniu [źródło: Wikimedia Commons]

"Wiedźmy Himmlera" to książka, która powstała w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo Miejskie Posnania, a dotyczący tekstów prozatorskich ściśle związanych ze stolicą Wielkopolski. Autorka celowo nawiązała do wyjątkowych zbiorów biblioteki w Ciążeniu, mało znanych poza badaczami tematu.  

Brak komentarzy: