28 lip 2012

Elektrobiblioteka - nagroda

Jak donosi Gazeta:

Waldemar Węgrzyn z ASP w Katowicach otrzymał nagrodę główną przyznawaną przez rektorów uczelni artystycznych w ogólnopolskim konkursie Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2012 za prototyp książki elektronicznej podłączonej do komputera(...)
Nagrodę Główną Rektorów Akademii Sztuk Pięknych i 17,5 tys. zł przyznano Waldemarowi Węgrzynowi z ASP w Katowicach za projekt pt. "Książka jako interfejs. Projekt publikacji książki i aplikacji multimedialnej".
Praca dyplomowa Węgrzyna jest prototypem książki elektronicznej podłączonej do komputera za pomocą USB. Na okładce publikacji widnieje tytuł "Elektrobiblioteka". "Tytuł nawiązuje do wizjonerskiego manifestu El Lissitzkiego z 1923 roku, dotyczącego przyszłości druku. Moja praca jest taką próbą połączenia mediów starych z nowymi. Kiedy przewracamy kartkami tej książki, to jednocześnie na monitorze pojawia się strona internetowa z materiałami uzupełniającymi, takimi jak cytaty, teksty źródłowe, animacje, linki, przypisy" - powiedział PAP autor projektu.
Autor wyjaśnił, że niektóre animacje aktywuje się dotknięciem kartki papieru palcem. "To eksperyment, chciałem uchwycić ten moment przejściowy pomiędzy erą książek a erą ekranu" - tłumaczył Węgrzyn.

Nie wiem, czy to zamierzenie się udało, bo ten moment mamy już dawno za sobą, przy czym nastąpiło nie tyle przejście, co koegzystencja, no ale ja się na sztuce nie znam. A oto jak powstawał projekt:


1 komentarz:

inwentaryzacja krotochwil pisze...

Jakie nowatorskie! Cudowne! Jestem zachwycona! Mujeju!

No dobra, żartowałam ;)

Chodzi o to, że wydziały multimedialne na Akademiach są relatywną nowością i oni tam trochę poniewczasie (jakby) zauważają pewne
zjawiska, poza naturalnym procesem koegzystencji rzecz jasna ;)

Jeszcze żeby na ekranie się wyświetlały powiedzmy czytane właśnie sceny z filmowej ekranizacji to może rzeczywiście bym umarła z wrażenia, a tak, cóż...