16 wrz 2012

najkrótsza recenzja świata


Na temat tej książki - a mam na myśli Trociny Krzysztofa Vargi - można znaleźć wiele mądrych słów, napisanych przez tęgie głowy literackiej krytyki. I opinii tych powtarzać nie będę. Napiszę o zeszycie. Niewielkim, w czerwonej okładce. Wpisuję tam cytaty z książek, które czytam. I gdybym miała wynotować co celniejsze myśli, ciekawsze metafory, trafne opisy z najnowszej powieści Vargi, to chyba musiałabym przepisać ją w całości. A tego robić mi się nie chce. Dlatego mam ją już na półce i się nią delektuję - książką, nie półką. Bo czytanie tej książki jest jak zjedzenie wykwintnego obiadu po całym tygodniu postu. Jest wyborna i wybitna. Polecam.

5 komentarzy:

paranoid android pisze...

Przeczytałam i zgadzam się z Tobą:) Teraz czytam Houellebecq'a. Wszystko po kolei i "Poszerzenie pola walki" troszkę mi przypominało "Trociny".

Anonimowy pisze...

Cześć Ewo,
z tego samego powodu ja też mam swoją, mocno już popodkreślaną, pozaznaczaną. Czytając, zachwycam się i wkurzam się na zmianę. Czasem mam wrażenie, że ten facet siedzi w mojej głowie, bo często mam podobne do niego refleksje, a wkurzam się, gdy te jego narzekanie na wszystko zaczyna mi za bardzo doskwierać. A wtedy przypominam sobie-no przecież to Varga, ten już tak ma ;-)
Miłej lektury (choć nie wiem, czy w przypadku tej książki to właściwe określenie) ;-)
Ola

Eva Scriba pisze...

@paranoid: A wiesz jakoś nie jestem zachwycona pisarstwem Houellebecq'a. Może muszę dojrzeć?
@Ola: Dziękuję. Też mam wrażenie, że Varga siedzi mi w głowie a te opisy relacji z rodzicami... Cymes!


Pozdrawiam ciepło. :))

papryczka pisze...

Nooo na pana Krzysztofa najnowszego mam chrapkę sporą, zwłaszcza po niedawnym (na tarasie, na plaży) czytaniu jego wcześniejszego "Nagrobka z lastryko"-świeetna rzecz! Moje pierwsze spotkanie to trafiona kulą w płot "Karolina", następne to już bardzo udane spotkanie z "Aleją Niepodległości".
Pan Krzysztof pióro ma. Oj ma!
pozdrawiam serdecznie!

Anonimowy pisze...

I zapomniałam napisać, że "Trociny" w klimacie przypominają mi "Dzień świra". A gdybyś miała ochotę zapraszam do swojej biblioteki na Forum:
http://www.bibliotekaelblaska.pl/news/elblaskie-forum-kulturoznawcze.html
będzie Varga ;-)
Ola