10 kwi 2013

Baczyński film


Zdaje się, że reżyser tego filmu nie mógł podjąć decyzji czy chce zrobić obraz dokumentalny, czy fabularny. Czy mają w nim być dialogi, czy lepiej nie. Czy ma opowiadać o samym poecie, czy środek ciężkości przesunąć na osoby z jego otoczenia i w ten sposób namalować jego portret. Powstał zatem niestrawny miszmasz, momentami groteskowy, częściej przerażający, poprzez fatalne zestawienie środków wyrazu. Patchwork posklejanych byle jak faktów, osób i zdarzeń, sprawiający wrażenie, że reżyser przeczytał o poecie w Wikipedii i na tym oparł swoją pracę.  Kiczowate sceny, których w filmie nie brakuje (np. cień samolotu nad grobem ojca) są uzupełnione wierszami. I nie miałabym nic przeciwko takiemu zabiegowi, gdyby nie fakt, że wiersze interpretują uczestnicy poetyckiego slamu. Amatorzy z fatalną dykcją i jeszcze gorszymi zapędami interpretatorskimi. Gwałt na poezji. Po raz pierwszy w kinie zamiast zamykać oczy, zatykałam uszy. Ten film to popkulturowe rzygowiny dla kolekcjonerów lajków na Facebooku i zaczynających dzień od sprawdzenia nowych filmików na YouTube. Odradzam.

7 komentarzy:

papryczka pisze...

Tak czułam. Dziękuje za potwierdzenie. Nie podejmę nawet próby oglądania. Szkoda!

Anonimowy pisze...

Też byłam.Dawno nie widziałam tak złego filmu. Zmarnowany temat. Przegadany. Zero gry aktorskiej. Ni to dokument, ni to film fabularny. Poza tym, nie wnosi zupełnie nic nowego ponad to, czego uczą o Baczyńskim w szkole.
z filmu właściwie podobała mi się tylko piosenka Meli Koteluk i Czesława. Oto co! Też nie polecam, można sobie darować, odpuścić i zaoszczędzić kasę, a zamiast tego...poczytać poezję ;-)
cześć
pozdrawiam
ola

Księgarka pisze...

A ja miałam nadzieję, że to będzie film na poziomie. Jestem jeszcze przed i liczyłam na coś niezwykłego, biorąc pod uwagę postać głównego bohatera.
Cóż, szkoły i tak na niego pójdą:)

Basia Pelc pisze...

jejku! Aż tak źle? To już wiem, że do kina się nie wybieram, bo tylko stracę czas:)

Anonimowy pisze...

http://polskifilm.com.pl/zmarl-marcin-mayzel/

Zmarł Marcin Mayzel II reżyser filmu "Baczyński"

PolskiFilm pisze...

Film "Baczyński" premiera w TV!

http://polskifilm.com.pl/premiera-telewizyjna-filmu-baczynski/

JaJa pisze...

Film ostatnio był pokazany w tv po obejrzeniu stwierdzam, że powinni więcej filmów kręcić o znanych polakach...