17 wrz 2013

Więcej od młodszych bibliotekarzy zarabiają panie sprzątające

Wywiad z dyrektorem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, gdzie bibliotekarki odważyły się zastrajkować. 

Dyrektor: Mamy zatrudnionych czterech młodszych bibliotekarzy i zarabiają oni średnio 1819 złotych brutto.
Dziennikarz:  A średnie wynagrodzenie w KBP to już 2939 złotych brutto. Co na tę kwotę się składa? Wliczone są tu odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe, pensja dyrektora?
- Tak. To płace zasadnicze oraz staże, dodatki funkcyjne. Jeśli chodzi o pracowników merytorycznych, których mamy 58, średnie wynagrodzenie 2765 złotych, a pracownicy administracji i obsługi 2369 złotych brutto. Najwięcej zarabiają starsi kustosze i główni specjaliści - średnia to 3599 złotych brutto.

- A najmniej?
- Właśnie młodsi bibliotekarze. Więcej od nich zarabiają panie sprzątające - 1861 złotych brutto.
I jak do tego zawodu mają lgnąć młodzi ludzie, skoro panie - z całym szacunkiem - machające szmatą zarabiają więcej?
Dalej jest jeszcze ciekawiej:

Czyli młodszy bibliotekarz ma niewiele ponad 1300 zł na rękę. Czy popiera Pan starania o zwiększenie zarobków swoich pracowników, skoro już Pan o nich wie?
- Jak chyba każdemu szefowi zakładu pracy zależy mi, by pracownicy, którzy pracują na normalnych etatach, za swoją pracę otrzymywali godne wynagrodzenie, które pozwoli im normalnie funkcjonować. To jest moja bolączka. Jednak w dotacji, którą otrzymuję od organizatora biblioteki, mam limit funduszu płac, którego mi nie wolno przekroczyć. Mogę zmniejszyć zatrudnienie, by mieć możliwość manewrów, ale nie robię tego. 
 Cały wywiad do przeczytania tu.

14 komentarzy:

Aurora pisze...

To możemy sobie podać dłonie, tylko że ja jestem nauczycielką :P

inwentaryzacja krotochwil pisze...

Pouczające, zaiste. Może chodzi tylko o senior sprząt manager, takie z długim stażowym mopem? ;)

Eva Scriba pisze...

:D
Dziękuję za komentarze. Miałam coś do dodania na temat obsługi mopa, ale się powstrzymam, gdyż wielce nieprzyzwoite to jest.

Esa Czyta pisze...

Polska to Polska :) Ale zawsze może być gorzej :D
Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

Anonimowy pisze...

A ja mam trochę inne zdanie - też nie zarabiam wiele, ale nie porównuję się do innych zawodów. Czemu? Bo szukałam pracy w swoim. Nikt mi nie broni sprzątać, po studiach i dwóch podyplomówkach też to mogłabym robić, ale jakoś nie chcę. Więc... Cieszę się swoją pensją i myślę o tych, co nie mają żadnej pracy, a daleko ich szukać nie muszę.

Eva Scriba pisze...

Tu nie chodzi o porównywanie się a o godną płacę za dobrą, rzetelną płacę. Motywującą do tego by w zawodzie zostać. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

To co ma powiedzieć starszy kustosz z dwoma fakultetami po 27 latach pracy z pensją 2065 zł brutto ?

Eva Scriba pisze...

Może dogadać się z innymi i zacząć głośno mówić o tym, że się źle dzieje jeśli chodzi o płace, zamiast zasłaniać się misją? Wielokrotnie o tym pisałam. I o tym, że nie mamy silnego związku zawodowego, pod którego patronatem można by to podzielone bibliotekarstwo sklecić. Pozdrawiam.

papryczka pisze...

Niewiele ponad 1300zł. Chciałabym mieć niewiele ponad 1300zł:)
Nam zabrali premię regulaminowe. Dali podwyżki 10% i zabrali premie w postaci 20%. Jak się o tym piszę to ten absurd nawet zabawny jest.Ehh

Eva Scriba pisze...

Bardzo współczuję. Ściskam mocno.

Jagna Trawska pisze...

Porównywanie płac z innymi zawodami może wpłynąć na samopoczucie, ale i tak lepiej pracować w bibliotece, niż na czarno za trochę większe pieniądze i zastanawiać się, czy szef łaskawie wypłaci się na czas.

Eva Scriba pisze...

Zgadzam się :) Pozdrawiam.

Unknown pisze...

ja jestem starszym bibliotekarzem 38 lat pracy na pełnym etacie tj 8 godz dziennie.Na rękę mam 1378 zł i do mich obowiązków należy też sprzątanie biblioteki i obejścia,palenie w piecu w zimie no i oczywiście opracowanie księgozbioru ,wypożyczanie i organizacja imprez itp.Za dwa lata idę na emeryturę:jaką ?

Eva Scriba pisze...

Pani Halino, żadnych dodatków? Premii? Nagród? Nic?! Straszne! Bardzo współczuję. Pozdrawiam serdecznie.