17 lut 2016

Ukryta prawda w bibliotece

Ukryta prawda to emitowany przez TVN, pięć dni w tygodniu, serial dokumentalno-fabularny. Odcinek 574 tej jakże fascynującej produkcji dotyczył biblioteki i bibliotekarki. Nie wiem, czy w wymienionym odcinku zagrała jakaś koleżanka po fachu, bo grające tam osoby są wyłaniane w drodze castingu, jednak pokazana tam biblioteka istnieje naprawdę i jest to Wypożyczalnia nr 136 Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego w dzielnicy Praga-Północ

W tej bibliotece pracuje bohaterka odcinka - 34-letnia Mira Zajewska, która spotyka się od dwóch tygodni z ochroniarzem, pracującym z kolei w jednej z galerii handlowych. Mira poznała Piotra w bibliotece. Gdy ten odwiedza ją, przynosząc pyszną sałatkę, słyszy:
U nas dziś pustki. Siedzę i się nudzę.


Bibliotekarka Mira nie nudzi się jednak długo, bo oto wraca z obiadu jej koleżanka z pracy - Agnieszka, przynosząc makabryczną wieść, że na osiedlu odkryto ciało zamordowanej dziewczynki, a w okolicy grasuje pedofil-morderca. Ofiara w tym feralnym dniu wyszła akurat do biblioteki, więc policja odwiedza bibliotekarki, wypytując o dziewczynkę. 


Przejęte losem dziecka bibliotekarki, oprócz pomocy czytelnikom w tworzeniu bibliografii i znalezieniu lektury, tropią pedofila-mordercę. Ich podejrzenie pada na jednego z czytelników, który często wypożycza literaturę dla dzieci i młodzieży, a ponadto zaczepia dzieci w bibliotece. Do Miry nie trafia argument Agnieszki, że być może czytelnik wypożycza te książki dla swoich dzieci. - Uwierzysz, że taki obdartus ma dzieci? - pyta Mira. 

Na regale napis Prosimy nie wchodzić z plecakami i torbami między regały

Agnieszka i Mira swoimi podejrzeniami dzielą się z policją, a ponieważ mają dostęp do danych czytelników skwapliwie podsuwają adres podejrzanego policjantom. Okazuje się jednak, że podejrzany czytelnik to tak naprawdę niespełniony pisarz, który od kilku lat próbuje wydać zbiór bajek dla dzieci
Po całym dniu spędzonym w bibliotece, Mira marzy o spokojnym i romantycznym wieczorze we dwoje - wprowadza w nastrój lektor w kolejnej scenie. Ale nawet chłopak Miry - Piotr trafi do kręgu podejrzanych.


Cały odcinek dostępny jest (dla cierpliwych) na TVN Player. Kto nigdy wcześniej nie miał do czynienia z tego typu produkcją może przeżyć szok. Niewiarygodne spiętrzenie bzdur i aforyzmów rodem z Coelho, czytanych z promptera. Oglądacie na własną odpowiedzialność... ;)

2 komentarze:

Pastuszek pisze...

O ja cię kręcę! Masakra! Czyżby pedofilem okazał się chłopak bibliotekarki? :D

Eva Scriba pisze...

Nie zdradzę ;P Pozdrawiam serdecznie :D