10 sie 2018

Vegetus znaczy krzepki, zdrowy

Sezon grillowy w pełni. Dla tych, którzy na ruszt wrzucają zielone - ku pokrzepieniu - fragment felietonu Barbary Adamczewskiej "Modnie i smacznie", dotyczącego wegetarianizmu

"Niejadanie mięsa było jedną z platońskich zasad, którą uważano za szczególnie korzystną dla człowieka. Dopiero w XIX w. dieta platońska została nazwana wegetariańską. Łacińskie słowo vegetus znaczy krzepki, zdrowy, więc nazwa zawiera wyraźną obietnicę dobrostanu. Przez wieki zwolennicy jarstwa (to jedna z używanych dawniej polskich nazw) byli jednak niewielką grupą. Nie mieli wielu naśladowców Platon i Pitagoras ani Leonardo da Vinci czy XVIII-wieczny poeta Stanisław Trembecki, który dietę platońską zaczął stosować, gdy z powodu niefrasobliwego życia zaczęło mu szwankować zdrowie. 
Dieta wegetariańska doczekała się dobrego czasu w początkach XIX w., zyskała dość szybko sporo zwolenników. Był to okres odkryć w dziedzinie biologii i medycyny oraz coraz bardziej świadomego dbania o zdrowie. W Anglii w 1847 r. powstała pierwsza organizacja wegetariańska - Vegetarian Society - istniejąca do dziś.
W naszych czasach wegetarianizm jest nie tylko modny, ale też jest ważnym sposobem na życie. I ma wielkie rzesze zwolenników (w Polsce ostrożnie szacuje się, że to już co najmniej 3 proc. populacji), którzy są wegetarianami z różnych powodów, nie tylko dlatego, że dbają o zdrowie lub że mięso jest kosztowne. To część spójnego systemu poglądów, w myśl których ważna jest troska o los zwierząt, dbałość o ekologiczne bezpieczeństwo, o przyszłość wyczerpanej matki Ziemi (...).
Zbyt rzadko jednak pada argument, że bezmięsne jest po prostu smaczne. Nauka już dawno rozprawiła się z sugestiami, że wegetarianizm oznacza niedostatek ważnych składników diety. Odpowiednią ilość białka, jak również tłuszczów, witamin i składników mineralnych można zapewnić przez właściwy dobór produktów. Przy diecie wegetariańskiej wystarczy tylko więcej myśleć."

B. Adamczewska, Modnie i smacznie, Polityka nr 32 (3172), s. 94. [ilustr. Pexels]


 

Brak komentarzy: