19 gru 2013

Kopernik też bazgrał po książkach! (chyba)

W książkach należących do Mikołaja Kopernika badaczki odnalazły sześć notatek zapisanych na marginesie. Teraz należy potwierdzić czy na pewno należą do uczonego. Jak podaje serwis Polskiego Radia
Charakter pisma Kopernika zmieniał się z wiekiem. W młodości pisał inaczej niż na starość. To są żmudne dociekania, będziemy się skupiać przede wszystkim na porównywaniu tych słów z innymi odręcznymi i oczywiście istniejącymi zapiskami Kopernika - powiedziała prof. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
To właśnie ona i prof. Teresa Borawska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu natrafiły na odręczne zapiski na marginesie.
Obie uczone natknęły się na zapiski przygotowując Katalog starych druków z XVI wieku. - To opasłe tomisko złożone z kilku ksiąg, które bez wątpienia były w posiadaniu Kopernika. Wiemy też, że on z tych książek korzystał, że znajdowały się w jego bibliotece. Poza tym jedna z nich zawiera malowany ekslibris wuja Kopernika Łukasza Watzenrode - powiedziała prof. Jaroszewicz-Pieresławcew.
Jej zdaniem, notki trzeba będzie poddać wnikliwym badaniom. Prof. Stanisław Achremczyk, dyrektor olsztyńskiego Ośrodka Badań Naukowych  podkreślił, że odnalezienie glos pokazuje, że w sprawie Kopernika wciąż może być coś do odkrycia. - Gdyby się potwierdziło, że to zapiski Kopernika, byłaby to zupełnie fenomenalna sprawa - dodał.

List Kopernika do biskupa Dantyszka [źródło]

Brak komentarzy: