21 wrz 2018

Homo "wątpliwy" sapiens - cytat(y) dnia

Z książki "Nagi umysł : dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń", prof. Bogusław Pawłowski w rozmowie z Tomaszem Ulatowskim:
Ludzkość pędzi dziś ekspresem, który nabrał takiej prędkości - w sensie wzrostu wielkości populacji, że musi się wykoleić. Bo ekologiczne tory naszej planety nie pozwalają nam na nieskończony rozwój. Więc albo zwolnimy, albo czeka nas katastrofa.
Już teraz każdego roku przejadamy o połowę więcej zasobów, niż  Ziemia jest w stanie odbudować. Żyjemy więc na kredyt. To bezprecedensowa sytuacja, żeby na pulsującej życiem planecie jakiś organizm będący najwyższym ogniwem łańcucha pokarmowego zyskał tak olbrzymią przewagę. Ten ekspres musi się więc wykoleić.
(...) Biolodzy mówią, że każdego dnia ginie przeszło 20 gatunków. Na naszych oczach i - co gorsza - przy naszej pełnej świadomości na Ziemi trwa kolejne wielkie wymieranie, które tym razem spowodował nie meteoryt czy wulkan, ale wszędobylski, superinteligentny człowiek.  W dalekiej przyszłości, jeśli taka oczywiście będzie udziałem naszego gatunku, ludzie będą nazywać to wielkim antropicznym wymieraniem wywołanym niedostosowaniem się natury człowieka do jego technologicznych możliwości. Efekt niemożności wyzwolenia się umysłów z ewolucyjnych uwarunkowań, zachłanności i głupoty ówczesnego przemysłowego, jakże krótkowzrocznego, Homo "wątpliwego" sapiens. 
Niestety, ewolucja ukształtowała nas tak, że ważne jest to, co moje, tu i teraz. Myślimy nie globalnie, tylko prowincjonalnie. Dlatego na przykład premiujemy różnymi ulgami podatkowymi rodziny wielodzietne, zamiast promować dwójkę dzieci (...). W demokracji politycy dają ludziom to, czego ci ludzie chcą, do posiadania czego namawia ich ewolucja.  Niech szlag trafi świat, my się rozmnażamy! Bo tego wymaga ewolucyjny imperatyw i tak dyktują w wielu religiach boskie nakazy. 

Nagi umysł : dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń, Warszawa 2016

 

2 komentarze:

Agnieszka J. pisze...

Człowiek największym zagrożeniem dla własnego gatunku.. :(

Eva Scriba pisze...

Zgadzam się. Pozdrawiam :)