26 cze 2011

Biblioteka w synagodze

W poznańskim Centrum Kultury Zamek wystawa Marka Siwca "Synagogi Wielkopolski". Sama wystawa rozczarowuje bardzo - małe zdjęcia kiepskiej jakości (nie mówię tu o tych archiwalnych, bo w ich przypadku to zrozumiałe, ale współczesnych), zdawkowe opisy pod nimi- jeśli coś szumnie nazwane jest wystawą to nie spodziewam się zdjęć wyjętych z prywatnego albumu. Nazwać to należy raczej prezentacją wielkopolskich synagog, gdzie temat jest jedynie zaznaczony. Jedyną ciekawostką, dla której warto było wybrać się na wystawę była synagoga w Koninie, gdzie jak napisano mieści się Miejska Biblioteka Publiczna. Oczywiście z miejsca zapragnęłam tam pracować! Tyle tylko, że - jak wyczytałam na portalu Wirtualny Sztetl - budynek został przekazany gminie żydowskiej. Zaś jeden z lokalnych portali donosi z kolei, że bes medresz przeszedł w prywatne ręce i biblioteka ma zostać przeniesiona. Sądząc zaś z opisu na stronie samej Biblioteki funkcjonuje już ona w nowym budynku. Jakkolwiek by nie było, ostudziło to znacznie mój zapał do zmiany miejsca pracy, aczkolwiek chęć do odwiedzenia tego miejsca została. Tym bardziej, że Biblioteka jakoś się tym miejscem niespecjalnie chwaliła - w internecie raczej trudno odszukać dobrej jakości zdjęcia wnętrza.3 komentarze:

anieess pisze...

Ja na początku mojej 'kariery' bibliotecznej pracowałam w MBP w Piotrkowie Trybunalskim. Biblioteka znajduje się w starej synagodze, tzw. Wielkiej (Oddział dla dorosłych) i Małej (Odział dla dzieci). Budynek ma się dobrze (niedawno przeszedł remont), jest własnością miasta. Polecam http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejska_Biblioteka_Publiczna_im._Adama_Pr%C3%B3chnika_w_Piotrkowie_Trybunalskim

Eva Scriba pisze...

Bardzo dziękuję za wskazówkę, mam nadzieję odwiedzić to miejsce. Pozdrawiam ciepło :)

Anonimowy pisze...

The Konin synagogue is to be sold to private hands. The town synagogue and beit-hamidrash on the corner of Mickiewicza street, are among the last standing monuments of a Once flourishing Jewish community that existed for more then 600 years. We, the Jewish decendents of Konin, wish to keep the memory of the Jewish community in a living respectful way, as it is now !
https://www.facebook.com/pages/Remembering-Jewish-Konin/101300826661170