22 mar 2014

Bibliotekarka bez majtek [film]

Film Wszystkie kobiety Mateusza to słodko-gorzka opowieść o casanowie, który nawet po śmierci nie może pozbyć się swoich przyzwyczajeń, uwodząc kobiety gdy śnią. Nieustanne podboje za życia odbywały się za niemym przyzwoleniem żony, która wiedziała o licznych zdradach, ale być może z wygodnictwa lub mocnego przekonania o braku innej możliwości, została z mężem do końca jego dni. To też film o jej poświęceniu i relacjach z dorosłymi już dziećmi. Pięknie w tym filmie pokazany jest Cieszyn, a świetne zdjęcia podkreślone muzyką Leszka Możdżera. 

Jest też w filmie scena w bibliotece. Józef (Mariusz Benoit) przychodzi do biblioteki po książkę dotyczącą snów para-psycho-erotycznych. Bibliotekarka - Helena Kapka (Katarzyna Galica) odpowiada, że to biblioteka publiczna - sugerując, że takich książek nie ma - ale radzi mu spróbować w księgarni Cud. W międzyczasie jeden z przebywających w bibliotece chłopców wczołguje się pod tradycyjny katalog kartkowy i zagląda bibliotekarce pod sukienkę, szepcząc do kolegów, że ta nie ma majtek.

[No, to dopiero jest odejście od stereotypu włosy w kok, usta w ciup, rączki w małdrzyk! Szkoda tylko, że niebezpiecznie zbliżyli się autorzy filmu do drugiego, krańcowego stereotypu - bibliotekarki rodem z męskich fantazji. Kiecka przed kolano, lekka promocja bufetu - czemu nie, ale żeby bez gaci po biblio latać? Nawet ja tego nie uskuteczniam, a wiadomo, że latem bywa między półkami gorąco i pokusa, by się pozbyć zbędnego odzienia jest ogromna.]

Brak komentarzy: