4 cze 2017

Ponętny antykwariusz

Książki zbliżają ludzi. Czasem nawet za bardzo, o czym przekonała się Connie Sumner bohaterka filmu Niewierna (2002, reż. A. Lyne). Żona zapracowanego właściciela firmy i matka dziewięciolatka, poznaje pewnego wietrznego dnia antykwariusza Paul'a Martela. Wpada na niego, rozrzucając stos, niesionych przez miłośnika słowa drukowanego, ksiąg. 


Ten zaprasza ją do wynajmowanego mieszkania, wypełnionego książkami. Daruje jej jeden tytuł i od tej pory książka i jej niedawny właściciel nie dają o sobie zapomnieć. Z książki wypada wizytówka, co daje Connie pretekst do telefonu i ponownych odwiedzin. Paul chwali się zakupem pierwszego wydania Białego kła Jacka Londona i pokazuje jej książkę brajlowską (epizod ten przypomina trochę słynną scenę z lepieniem garnków w filmie Uwierz w ducha).


Odtąd częściej niż książkami, Paul zajmuje się cudzą żoną. A że nie przystaje on do tradycyjnego wyobrażenia o miłośniku starych ksiąg, Connie nie jest jedyną, która orbituje wokół planety antykwariusza. Z czasem sprawy ulegają znacznemu skomplikowaniu, potwierdzając tezę, że wiedza i teoria - w tym wypadku czerpana z przeczytanych książek - nie idzie pod rękę z praktyką życia (nie)codziennego. Dobre zdjęcia i wspaniała muzyka to niewątpliwe atuty tego filmu, traktującego o tym, że czasem drobne wybory, zawahanie w jakimś momencie życia, prowadzą do nieoczekiwanych i ogromnych zawirowań.
Za inspirację do tego wpisu dziękuję Czytelniczce bloga i koleżance po fachu.

Brak komentarzy: