13 lis 2012

Literacka podróżW sercu kraju, na poletku pana Boga czekałam na Godota. Drżałam ze śmiertelnego zimna na tej ziemi jałowej niczym lochy Watykanu. Gdybym chociaż miała przy sobie blaszany bębenek albo przepaskę z liści by zająć czymś ręce. Z nudy, przeradzającej się momentami w udrękę i ekstazę zaczęłam grę w klasy, kiedy zza czarodziejskiej góry wyłonił się cesarz i jego pomocnik. Z daleka wyglądali jak cienie w raju, eksplorujące nowy wspaniały świat w poszukiwaniu straconego czasu. Droga z zamku, na wschód od Edenu, do tej ziemi obiecanej zajęła im cały rok 1984. Kiedy wreszcie dotarli chcieli zakrzyknąć: Absalomie, Absalomie nie wiedząc że jestem czarodziejką z Florencji. Mając świadomość, że z zimną krwią wtrąciliby mnie do rzeźni numer 5, zamieniłam ich w wilki stepowe. Uciekły pod wpływem zewu krwi a ja czując nieznośną lekkość bytu i chcąc zdążyć przed panem Bogiem udałam się na stację Moskwa Pietuszki, gdzie czekały już pociągi pod specjalnym nadzorem. Wsiadłam do jednego z nich z nadzieją udania się do imperium. W przedziale naprzeciw mnie siedziała znana pianistka i spisywała swoje myśli nieuczesane a na widocznym z okna przedziału peronie stał Ulisses przeżywający tak bardzo pożegnanie z Marią, jakby czekało go sto lat samotności. Cóż, miłość w czasach zarazy nie jest łatwa – pomyślałam. Kiedy pociąg ruszył do przedziału dosiadł się doktor Żywago – pomimo wieku tak młody i pełen życia, że wyglądał jak mały książe. Doktor jechał do sanatorium pod klepsydrą. Miał tam zając się ciekawym przypadkiem pewnego sztukmistrza z Lublina, który cierpi na kompleks Portnoya. Pociąg minął łuk triumfalny i wjechał do doliny Issy, gdzie na stacji wsiadła Lolita oraz Ania z Zielonego Wzgórza. Obie prowadziły folwark zwierzęcy. Pomagał im ojciec chrzestny, ale nie było z tego dużych pieniędzy, dlatego dziewczyny – nazywane czarownicami z Salem – dorabiały sprzedażą obwoźną przeróżnych pachnideł. Pociąg wlókł się jak stąd do wieczności. Moje zniecierpliwienie przeszło w istne grona gniewu, kiedy niespieszne minął zwrotnik Raka. Był zmierzch długiego dnia, kiedy dotarliśmy na archipelag Gułag. Wysiadłam z pociągu i przekraczając cienką czerwoną linię wsiadłam w tramwaj zwany pożądaniem, by kontynuować podróż. Wspominałam swój los utracony i to, co miałam za sobą, a co przeminęło z wiatrem. Szkoda, że nikt na życie nie wymyślił instrukcji obsługi. Czułam się jak kobieta z wydm, którą smaga wiatr przeszłości. Jak buszujący w zbożu minionych zdarzeń. Nie dla mnie inny świat i piękni dwudziestoletni. Bo komu – jak nie mnie – bije dzwon? Pod wulkanem czekał już Ubik. Wymierzając we mnie broń powiedział: żegnaj, laleczko. 

Pierwotnie chciałam zrobić z tego tekstu konkurs polegający na wyszukaniu w nim wszystkich tytułów książek, ale potem pomyślałam, że przecież dla bibliotekarzy to bułka z masłem i trud żaden.

8 komentarzy:

Charlie Librarian pisze...

Świetne! Cud, miód i orzeszki:)

inwentaryzacja krotochwil pisze...

Za Ubika przesyłam buziaka ;)

Eva Scriba pisze...

Zawstydzacie mnie, no doprawdy ;)

Pozdrawiam ciepło.

the_book pisze...

Boskie! Mam dla uczniów taką samą zabawę, ale w wersji młodzieżowej :) Moc pozdrowień :)

papryczka pisze...

Hej hej! coś bardzo podobnego zrobiłam na samym początku pisania bloga a propo wizyty w bibliotece:)

zapraszam:

http://czarodziejskagoraksiazek.blogspot.com/2011/03/mnogosc-swiatow-w-bibliotece.html

Idea jest ta sama:)
Ale mi teraz fajnie idę czytać, bo teraz tak na szybko napisałam żeby się z Tobą podzielić tym podobieństwem:))

papryczka pisze...

No rewelacja moja droga. rewelacja! Lolita co wsiadła z Anią i folwark zwierzęcy. Cha cha cha. Brakuje trzymając się dziewczyńskich klimatów tylko dziewczyn z Portofino, które targałyby pudełko ze szpilkami. Po osiągnięciu wieku dojrzałości dziewczęta owe zamieniłyby się w panny z wilka i zaliczyły upadek człowieka pod Dworcem Centralnym. I tak dalej i tak dalej:)

paranoid android pisze...

Hehe świetnie Ci to wyszło!

Eva Scriba pisze...

Dziękuję :D
Pozdrawiam ciepło.