18 sie 2014

Bez bibliotekarek tylko zgliszcza...

Już pewnie zdążyliście przeczytać felieton Krzysztofa Vargi o Roku Czytelnika i pomniku ku czci Nieznanego Czytelnika (Duży Format nr 33/1091 z 14.08.2014), ale z kronikarskiego obowiązku muszę wynotować fragment z tego tekstu, dotyczący bibliotekarek:
I tak jak czcimy nasze powstańcze sanitariuszki, morowe panny, tak uczcijmy bibliotekarki, morowe panie. Polska bibliotekarka jest prawdziwą narodową bohaterką, zastępy bibliotekarek codziennie, na pierwszej linii, z prawdziwą odwagą, w skrajnie trudnych warunkach walczą o ocalenie tkanki tego narodu. Nie będzie czytelników i nie będzie bibliotekarek, to zostaną nam już tylko zgliszcza. To jest mój pomysł na Rok Czytelnika: pomnik Czytelnika, pomnik Bibliotekarki oraz pomnik Papieża z Księgą (...)
Niby ładnie napisał, ale jednak jakoś mi to zalatuje ironią. Chociaż może jestem zbyt przeczulona i Varga takie peany na cześć skrobie, bo dobrze wie, że - jak mniemam - duża część odbiorców jego prozy z branży naszej się wywodzi? Albo boi się, że wkrótce tylko ta grupa wiernych czytelników mu zostanie? Koniec wyzłośliwiania się. Jeszcze obrazek, co by się ładnie post wyświetlał :Brak komentarzy: