24 lut 2020

Bibliotekarka Krysia

Bibliotekarka Krysia jest jedną z bohaterek książki "Telefon Oliwki" (z serii książek detektywistycznych dla dzieci ""Feralne Biuro Śledcze"). Krysia mieszka i pracuje w Kłopotkowie, gdzie tajemnicze sprawy rozwiązuje Agent Czajka. Agent lubi czekoladę i ma kota, którego nazywa Kot Biurowy Biały. Czajka "chciał zrobić na wiosnę coś niezwykłego, więc zapisał się do biblioteki". Tak poznaje Krysię - "miłą" dziewczynę ze "świetną gadką". Bibliotekarka jest bardzo pomocna i spostrzegawcza, dzięki czemu Agentowi Czajce udaje się rozwikłać sprawę wysokiego rachunku za telefon jednej z czytelniczek... Z tej niewielkiej książeczki dowiecie się też dlaczego Agentowi "nogi robią się miękkie jak pierogi", co się dzieje, gdy kot rzuca się "na żarcie jak dziecko na tablet" a jako "czytelnik-asystent" możecie napisać raport końcowy z dochodzenia... 

S. Jonsson, Telefon Oliwki, Wydwnictwo Bajka, Warszawa 2019. 

Na pewno sięgnę po kolejne opowieści o Agencie Czajce, zilustrowane przez Zosię Dzierżawską. Agenta i jego pomocników, a także całe Kłopotkowo powołał do życia Rafał Witek. W wywiadzie tłumaczy skąd pojawił się pomysł na serię i tworzenie jej pod pseudonimem:
"Oprócz dobrej zabawy przy tworzeniu kreacji totalnej, uświadomiłem sobie jeszcze coś. Dzięki zmianie nazwiska zmieni się też pozycjonowanie moich książek w księgarniach. Nie wiem, czy wiesz, jaka to jest tragedia dla autora – mieć nazwisko na końcową literę alfabetu. Moje książki zawsze stoją na półkach przy podłodze, nikt ich nie widzi, trzeba klękać, żeby je zobaczyć. Dużo lepiej znaleźć się w połowie alfabetu, wtedy jest się na wysokości wzroku. Dlatego właśnie obrałem pseudonim na literę „J”". 
Mam nadzieję, że książki odniosą taki sukces, jak seria detektywistyczna szwedzkiego autora na "W" ;)  

Brak komentarzy: